Sunday, 6 December 2009

Some learning points about prime

Prime Numbers:

A natural number larger than unity is a prime number if it
does not have other divisors except for itself and unity.
Note:-Unity i e,1 is not a prime number.

Properties Of Prime Numbers:

->The lowest prime number is 2.
->2 is also the only even prime number.
->The lowest odd prime number is 3.
->The remainder when a prime number p>=5 is divided by 6 is 1 or 5.However,
if a number on being divided by 6 gives a remainder 1 or 5 need not be
prime....so, p = 6k+1 or 6k+5
->The remainder of division of the square of a prime number p>=5 divide by
24 is 1.....p^2 = 24k+1
->For prime numbers p>3, p²-1 is divided by 24.
->If a and b are any 2 odd primes then a²-b² is composite. Also a²+b²
is composite.
->The remainder of the division of the square of a prime number p>=5
divided by 12 is 1....p^2 = 12k + 1

Process to Check A Number s Prime or not:

Take the square root of the number.
Round of the square root to the next highest integer call this number as Z.
Check for divisibility of the number N by all prime numbers below Z. If
there is no numbers below the value of Z which divides N then the number
will be prime.

Example 239 is prime or not?
√239 lies between 15 or 16.Hence take the value of Z=16.
Prime numbers less than 16 are 2,3,5,7,11 and 13.
239 is not divisible by any of these. Hence we can conclude that 239
is a prime number.


Learn
n-->Number    pn--->number of primes less than n
n              pn
10            4
50          14
100        24
Sum of 1st 9 primes = 100

Averages






1.Average=Sum of quantities/Number of quantities.

2.Suppose a man covers a certain distance at x kmph
and an equal distance at y kmph ,then the average speed
during the whole journey is (2xy/x+y) kmph.

3. If the elements are in A.P. , than (n=number of elements)
mean = (Middle Element)           if n is odd
      = mean of middle 2 elements if n is odd


Examples:
1.Find the average of all these numbers.142,147,153,165,157.

Solution:
142 147 153 165 157
Here consider the least number i.e, 142
comparing with others,
142 147 153 165 157
+5 +11 +23 +15
Now add 5+11+23+15 = 52/5 = 10.8
Now add 10.8 to 142 we get 152.8
(Average of all these numbers).
Answer is 152.8

2.Find the average of all these numbers.4,10,16,22,28

Solution:
4,10,16,22,28
As the difference of number is 6
Then the average of these numbers is central one i.e, 16.
Answer is 16.

3.Find the average of all these numbers.4,10,16,22,28,34.

Solution:
Here also difference is 6.
Then middle numbers 16,22 take average of these
two numbers 16+22/2=19
Therefore the average of these numbers is 19.
Answer is 19.

4.The average marks of a marks of a student in 4 Examination
is 40.If he got 80 marks in 5th Exam then what is
his new average.

Solution:
4*40+80=240
Then average means 240/5=48.
Answer is 48.

5.In a group the average income of 6 men is 500 and that
of 5 women is 280, then what is average income of the group.

Solution:
6*500+5*280=4400
then average is 4400/11=400.
Another Method: here consider for 6 men
6 men – each 500.
so 5th women is 280.
then 500-280=220.
then 220*6/11=120.
therefore 120+280=400.
Answer is 400.

6.The average weight of a class of 30 students is 40 kgs 
if the teacher weight is included then average increases
 by 2 kgs then find the weight of the teacher?

Solution:
30 students average weight is 40 kgs.
So,when teacher weight is added it increases by 2 kgs
so total 31 persons ,therefore 31*2=62.
Now add the average weight of all student to it
we get teachers weight i.e, 62+40=102 kgs.
Answer is 102 kgs.

7.The average age of Mr and Mrs Sharma 4 years ago is 28
 years . If the present average age of Mr and Mrs Sharma
 and their son is 22 years. What is the age of their son.

Solution:
4 years ago their average age is 28 years.
So their present average age is 32 years.
32 years for Mr and Mrs Sharma then 32*2=64 years.
Then present age including their son is 22 years.
So 22*3 =66 years.
Therefore son age will be 66-64 = 2 years.
Answer is 2 years.

8.The average price of 10 books is increased by 17 
Rupees when one of them whose value is Rs.400 is 
replaced by a new book. 
What is the price of new book?

Solution:
10 books Average increases by 17 Rupees
so 10*17= 170.
so the new book cost is more and by adding its cost average
increase,therefore the cost of new book is 400+170=570Rs.
Answer is 570 Rs.

9.The average marks of girls in a class is 62.5. 
The average marks of 4 girls among them is 60.
The average marks of remaining girls 
is 63,then what is the number of girls in the class?

Solution:
Total number of girls be x+4.
Average marks of 4 girls is 60.
therefore 62.5-60=2.5
then 4*2.5 =10.
the average of remaining girls is 63
here 0.5 difference therefore 0.5*x=10(since we got 
from 4 girls)
(this is taken becoz both should be equal)
x=10/0.5
x=20.
This clear says that remaining are 20 girls
therefore total is x+4=20+4=24 girls
Answer is 24 girls.
                                                   
10.Find the average of first 50 natural numbers.

Solution:
Sum of the Natural Numbers is n(n+1)/2
Average = (n+1)/2
=51/2 = 25.5

11.The average of the first nine prime number is?

Solution:
Prime numbers are 2,3,5,7,11,13,17,19,23
therefore 2+3+5+7+11+13+17+19+23=100
then the average 100/9= 11 1/9.
Answer is 11 1/9.

12.The average of 2,7,6 and x is 5 and the average 
of and the average of 18,1,6,x and y is 10 .what 
is the value of y?

Solution:
2+7+6+x/4=5
=>15+x=20
=>x=5.
18+1+6+x+y/5=10
=>25+5+y=50
=>y=20.

13.The average of a non-zero number and its square is 5 times the
number.The number is

Solution:
The number be x
then x+x2/2=5x
=>x2-9x=0
=>x(x-9)=0
therefore x=0 or x=9.
The number is 9.

14.Nine persons went to a hotel for taking their meals . 
Eight of them spent Rs.12 each on their meals and the 
ninth spent Rs.8 more then the average expenditure of 
all the nine. What was the total money spent by them?

Solution:
The average expenditure be x.
then 8*12+(x+8)=9x
=>96+x+8=9x.
=>8x=104
=>x=13
Total money spent =9x=>9*13=117
Answer is Rs.117


15.The average weight of A.B.C is 45 Kgs.If the average 
weight of A and B be 40 Kgs and that of Band C be 43 
Kgs. Find the weight of B?

Solution:
The weight of A,B,Care 45*3=135 Kgs.
The weight of A,B are 40*2=80 Kgs.
The weight of B,C are 43*2=86 Kgs.
To get the Weight of B.
(A+B)+(B+C)-(A+B+C)=80+86-135
B=31 kgs.
Answer is 31 Kgs.

16.The sum of three consecutive odd number is 
48 more than the average of these number .What 
is the first of these numbers?

Solution:
let the three consecutive odd numbers are x, x+2, x+4.
By adding them we get x+x+2+x+4=3x+6.
Then 3x+6-(3x+6)/3=38(given)
=>2(3x+6)=38*3.
=>6x+12=114
=>6x=102
=>x=17.
Answer is 17.

17.A family consists of grandparents,parents and three 
grandchildren.
The average age of the grandparents is 67 years,that 
of parents is 35 years and that of the grand children 
is 6 years . What is the average age of the family? 

Solution:
grandparents age is 67*2=134
parents age is 35*2=70
grandchildren age is 6*3=18
therefore age of family is 134+70+18=222
average is 222/7=31 5/7 years.
Answer is 31 5/7 years.
                                                  
18.A library has an average of 510 visitors 
on Sundays and 240 on other days .The average 
number of visitors per day in a month 30 days 
beginning with a Sunday is?

Solution:
Here specified that month starts with Sunday
so, in a month there are 5 Sundays.
Therefore remaining days will be 25 days.
510*5+240*25=2550+6000
=8550 visitors.
The average visitors are 8550/30=285.
Answer is 285.

19.The average age of a class of 39 students is 15 years .
If the age of the teacher be included ,then average
increases by 3 months. Find the age of the teacher.

Solution: Total age for 39 persons is 39*15=585 years.
Now 40 persons is 40* 61/4=610 years
(since 15 years 3 months=15 3/12=61/4)
Age of the teacher =610-585 years
=>25 years.
Answer is 25 years.

20.The average weight of a 10 oarsmen in a boat 
is increases by 1.8 Kgs .
When one of the crew ,who weighs 53 Kgs is 
replaced by new man. Find the weight of the new man.

Solution: Weight of 10 oars men is increases by 1.8 Kgs
so, 10*1.8=18 Kgs
therefore 53+18=71 Kgs will be the weight of the man.
Answer is 71 Kgs.

21.A bats man makes a score of 87 runs in the 17th inning
and thus increases his average by 3. Find the average
after 17th inning.

Solution: Average after 17 th inning =x
then for 16th inning is x-3.
Therefore 16(x-3)+87 =17x
=>x=87-48
=>x=39.
Answer is 39.

22.The average age of a class is 15.8 years .
The average age of boys in the class is 16.4 
years while that of the girls
is 15.4 years .What is the ratio of boys to 
girls in the class.

Solution: Ratio be k:1 then
k*16.4 + 1*15.4 = (k+1)*15.8
=>(16.4-15.8)k=15.8-15.4
=>k=0.4/0.6
=>k=2/3
therefore 2/3:1=>2:3
Answer is 2:3

23.In a cricket eleven ,the average of eleven 
players is 28 years .Out of these ,the average 
ages of three groups of players each are 25 
years,28 years, and 30 years respectively. 
If in these groups ,the captain and the
youngest player are not included and the captain is
eleven years older than the youngest players ,
what is the age of the captain?

Solution: let the age of youngest player be x
then ,age of the captain =(x+11)
therefore 3*25 + 3*28 + 3*30 + x + x+11=11*28
=>75+84+90+2x+11=308
=>2x=48
=>x=24.
Therefore age of the captain =(x+11)= 24+11= 35 years.
Answer is 35 years.
                                                  
24.The average age of the boys in the class is twice
the number of girls in the class .If the ratio of
boys and girls in the class of 36 be 5:1, what is
the total of the age (in years) of the boys in the class?

Solution: Number of boys=36*5/6=30
Number of girls =6
Average age of boys =2*6=12 years
Total age of the boys=30*12=360 years
Answer is 360 years.

25.Five years ago, the average age of P and Q was
15 years ,average age of P,Q, and R today is
20 years,how old will R be after 10 years?

Solution: Age of P and Q are 15*2=30 years
Present age of P and Q is 30+5*2=40 years.
Age of P Q and R is 20*3= 60 years.
R ,present age is 60-40=20 years
After 10 years =20+10=30 years.
Answer is 30 years.

26.The average weight of 3 men A,B and C is 84 Kgs.
Another man D joins the group and the average now
becomes 80 Kgs.If another man E whose weight is
3 Kgs more than that of D ,replaces A then the
average weight B,C,D and E becomes 79 Kgs.
The weight of A is.

Solution:Total weight of A, B and C is 84 * 3 =252 Kgs.
Total weight of A,B,C and Dis 80*4=320 Kgs
Therefore D=320-252=68 Kgs.
E weight (68+3)=71 kgs
Total weight of B,C,D and E = 79*4=316 Kgs
(A+B+C+D)-(B+C+D+E)=320-316 =4Kgs
A-E=4Kgs
A-71=4 kgs
A=75 Kgs
Answer is 75 kgs

27.A team of 8 persons joins in a shooting competition.
The best marksman scored 85 points.If he had scored
92 points ,the average score for the team would
have been 84.The team scored was.

Solution: Here consider the total score be x.
therefore x+92-85/8=84
=>x+7=672
=>x=665.
Answer is 665

28.A man whose bowling average is 12.4,takes 5 
wickets for 26 runs and there by decrease his 
average by 0.4. The number of wickets,taken by 
him before his last match is:

Solution: Number of wickets taken before last match be x.
therefore 12.4x26/x+5=12(since average decrease by 0.4
therefore 12.4-0.4=12)
=>12.4x+2612x+60
=>0.4x=34
=>x=340/4
=>x=85.
Answer is 85.

29.The mean temperature of Monday to Wednesday was 
37 degrees and of Tuesday to Thursday was 34 degrees .
If the temperature on Thursday was 4/5th that of 
Monday. The temperature on Thursday was:


Solution:
The total temperature recorded on Monday,Wednesday was 37*3=111.
The total temperature recorded on Tuesday,
Wednesday,Thursday was 34*3=102.
and also given that Th=4/5M
=>M=5/4Th
(M+T+W)-(T+W+Th)=111-102=9
M-Th=9
5/4Th-Th=9
Th(1/4)=9
=>Th=36 degrees.

30. 16 children are to be divided into two groups A and B
of 10 and 6 children. The average percent marks obtained
by the children of group A is 75 and the average percent
marks of all the 16 children is 76. What is the average
percent marks of children of groups B?

Solution: Here given average of group A and whole groups .
So,(76*16)-(75*10)/6
=>1216-750/6
=>466/6=233/3=77 2/3
Answer is 77 2/3.

31.Of the three numbers the first is twice the second 
and the second is twice the third .The average of the 
reciprocal of the numbers is 7/72,the number are.

Solution:Let the third number be x
Let the second number be 2x.
Let the first number be 4x.
Therefore average of the reciprocal means
1/x+1/2x+1/4x=(7/72*3)
7/4x=7/24
=>4x=24
x=6.
Therefore
First number is 4*6=24.
Second number is 2*6=12
Third number is 1*6=6
Answer is 24,12,6.

32.The average of 5 numbers is 7.When 3 new numbers
are added the average of the eight numbers is 8.5.
The average of the three new number is:

Solution: Sum of three new numbers=(8*8.5-5*7)=33
Their average =33/3=11.
Answer is 11.

33.The average temperature of the town in the first
four days of a month was 58 degrees. The average
for the second ,third,fourth and fifth days was
60 degree .If the temperature of the first and
fifth days were in the ratio 7:8 then what is
the temperature on the fifth day?

Solution :
Sum of temperature on 1st 2nd 3rd
and 4th days =58*4=232 degrees.
Sum of temperature on 2nd 3rd 4th
and 5th days =60*4=240 degrees
Therefore 5th day temperature is 240-232=8 degrees.
The ratio given for 1st and 5th days be 7x and 8x degrees
then 8x-7x=8
=>x=8.
therefore temperature on the 5th day =8x=8*8=64 degrees.

H.C.F AND L.C.M

Facts And Formulae: 

1.Highest Common Factor:(H.C.F) or Greatest Common Meaure(G.C.M)
The H.C.F of two or more than two numbers is the greatest
number that divides each of them exactly.


There are two methods :


1.Factorization method: Express each one of the given numbers as the product of prime factors.
The product of least powers of common prime factors gives HCF.

Example : Find HCF of 2
6 * 32*5*74 , 22 *35*52 * 76 , 2*52 *72

Sol: The prime numbers given common numbers are 2,5,7


Therefore HCF is 2
2 * 5 *72 .






2.Division Method : Divide the larger number by

smaller one. Now divide the divisor by
remainder. Repeat the process

of dividing preceding number last obtained till
zero is obtained as

number. The last divisor is HCF.


Example: Find HCF of 513, 1134, 1215


Sol:

1134) 1215(1
1134
----------
81)1134(14
81
-----------
324
324
-----------
0
-----------
HCF of this two numbers is 81.

81)513(6
486
--------
27)81(3
81
-----
0
---
HCF of 81 and 513 is 27.3.Least common multiple[LCM] : The least number which is divisible by each one of given numbers is LCM.There are two methods for this:1.Factorization method : Resolve each one into product of prime factors. Then LCM is product of highest powers of all factors.2.Common division method.Problems:1.The HCF of 2 numbers is 11 and LCM is 693.If one of numbers is 77.find other.Sol: Other number = 11 * 693/77=99.2.Find largest number of 4 digits divisible by 12,15,18,27Sol: The largest number is 9999.LCM of 12,15,18,27 is 540.on dividing 9999 by 540 we get 279 as remainder.Therefore number =9999 – 279 =9720.3.Find least number which when divided by 20,25,35,40 leaves remainders 14,19,29,34.Sol:
20–14=6
25-19=6
35-29=6
40-34=6
Therefore number =LCM of (20,25,35,40) - 6=13944.252 can be expressed as prime as :
2      252
2 126
3 63
3 21
7

prime factor is 2 *2 * 3 * 3 *7
5.1095/1168 when expressed in simple form is
1095)1168(1
1095
------
73)1095(15
73
---------
365
365
---------
0
----------
So, HCF is 73
Therefore 1095/1168 = 1095/73/1168/73= 15/166.GCD of 1.08,0.36,0.9 is Sol: HCF of 108,36,90
36)90(2
72
----
18)36(2
36
----
0
----
HCF is 18.

HCF of 18 and 108 is 18
18)108(6
108
-------
0
--------
Therefore HCF =0.18
7.Three numbers are in ratio 1:2:3 and HCF is 12.Find numbers.Sol: Let the numbers be x.Three numbers are x,2x,3xTherefore HCF is
2x)3x(1
2x
-----
x)2x(2
2x
--------
0
-------------

HCF is x so, x is 12
Therefore numbers are 12,24,36.8.The sum of two numbers is 216 and HCF is 27.Sol: Let numbers are
27a  + 27 b =216

a + b =216/27=8

Co-primes of 8 are (1,7) and (3,5)
numbers=(27  * 1 ), (27  *  7)
=27,89
9.LCM of two numbers is 48..The numbers are in ratio 2:3.The sum of numbers isSol: Let the number be x.Numbers are 2x,3xLCM of 2x,3x is 6xTherefore 6x=48x=8.Numbers are 16 and 24Sum=16 +24=40.10.HCF and LCM of two numbers are 84 and 21.If ratio of two numbers is 1:4.Then largest of two numbers is Sol: Let the numbers be x,4xThen x * 4x = 84 * 21 x2 =84 * 21 /4 x = 21 Largest number is 4 * 21.11.HCF of two numbers is 23,and other factors of LCM are 13,14.Largest number isSol: 23 * 14 is Largest number.12.The maximum number of students among them 1001 pens and 910 pencils can be distributed in such a way that each student gets same number of pens and pencils is ?Sol: HCF of 1001 and 910
910)1001(1
910
------------
91)910(10
910
--------
0
---------
Therefore HCF=91
13.The least number which should be added to 2497 so that sum is divisible by 5,6,4,3 ?Sol: LCM of 5,6,4,3 is 60.On dividing 2497 by 60 we get 37 as remainder.Therefore number to added is 60 – 37 =23.Answer is 23.14.The least number which is a perfect square and is divisible by each of numbers 16,20,24 is ?Sol: LCM of 16,20,24 is 240.2 * 2*2*2*3*5=240To make it a perfect square multiply by 3 * 5Therefore 240 * 3 * 5=3600Answer is 3600.

Saturday, 5 December 2009

Numbers

Introduction: 

Natural Numbers:

All positive integers are natural numbers.
Ex 1,2,3,4,8,......

There are infinite natural numbers and number 1 is the least natural number.
Based on divisibility there would be two types of natural numbers. They are

Prime and composite.

Prime numbers

Composite Numbers:

The numbers which are not prime are known as composite numbers.

Co-Primes:

Two numbers a an b are said to be co-primes,if their H.C.F is 1.
Example (2,3),(4,5),(7,9),(8,11).....
Place value or Local value of a digit in a Number:

place value:

Example 689745132
Place value of 2 is (2*1)=2
Place value of 3 is (3*10)=30 and so on.
Face value:-It is the value of the digit itself at whatever
place it may be.

Example 689745132
Face value of 2 is 2.
Face value of 3 is 3 and so on.
                                                        
Tests of Divisibility

BASIC FORMULAE:

->(a+b)²=a²+b²+2ab
->(a-b)²=a²+b²-2ab
->(a+b)²-(a-b)²=4ab
->(a+b)²+(a-b)²=2(a²+b²)
->a²-b²=(a+b)(a-b)
->(a+b+c)²=a²+b²+c²+2(ab+b c+ca)
->a³+b³=(a+b)(a²+b²-ab)
->a³-b³=(a-b)(a²+b²+ab)
->a³+b³+c³-3a b c=(a+b+c)(a²+b²+c²-ab-b c-ca)
->If a+b+c=0 then a³+b³+c³=3a b c

DIVISION ALGORITHM

If we divide a number by another number ,then
Dividend = (Divisor * quotient) + Remainder

                                                       
MULTIPLICATION BY SHORT CUT METHODS

1.Multiplication by distributive law:

a)a*(b+c)=a*b+a*c
b)a*(b-c)=a*b-a*c

Example
a)567958*99999=567958*(100000-1)
567958*100000-567958*1
56795800000-567958
56795232042

b)978*184+978*816=978*(184+816)
978*1000=978000

2.Multiplication of a number by 5n:-Put n zeros to the right of the
multiplicand and divide the number so formed by 2n

Example 975436*625=975436*54=9754360000/16=609647500.


PROGRESSION


Problems

1.Simplify
a.8888+888+88+8
b.11992-7823-456

Solution: a.8888
888
88
8
9872
b.11992-7823-456=11992-(7823+456)
=11992-8279=3713

2.What could be the maximum value of Q in the following equation?
5PQ+3R7+2Q8=1114

Solution: 5 P Q
3 R 7
2 Q 8
11 1 4
2+P+Q+R=11
Maximum value of Q =11-2=9 (P=0,R=0)

3.Simplify: a.5793405*9999 b.839478*625

Solution:
a. 5793405*9999=5793405*(10000-1)
57934050000-5793405=57928256595
b. 839478*625=839478*54=8394780000/16=524673750.

4.Evaluate 313*313+287*287

Solution:
a²+b²=1/2((a+b)²+(a-b)²)
1/2(313+287)² +(313-287)²=1/2(600 ² +26 ² )
½(360000+676)=180338
                                                        
5.Which of the following is a prime number?
a.241 b.337 c.391

Solution:
a.241
16>√241.Hence take the value of Z=16.
Prime numbers less than 16 are 2,3,5,7,11 and 13.
241 is not divisible by any of these. Hence we can
conclude that 241 is a prime number.
b. 337
19>√337.Hence take the value of Z=19.
Prime numbers less than 16 are 2,3,5,7,11,13 and 17.
337 is not divisible by any of these. Hence we can conclude
that 337 is a prime number.
c. 391
20>√391.Hence take the value of Z=20.
Prime numbers less than 16 are 2,3,5,7,11,13,17 and 19.
391 is divisible by 17. Hence we can conclude
that 391 is not a prime number.

6.Find the unit's digit n the product 2467 153 * 34172?

Solution: Unit's digit in the given product=Unit's digit in 7 153 * 172
Now 7 4 gives unit digit 1
7 152 gives unit digit 1
7 153 gives 1*7=7.Also 172 gives 1
Hence unit's digit in the product =7*1=7.

7.Find the total number of prime factors in 411 *7 5 *112 ?

Solution: 411 7 5 112= (2*2) 11 *7 5 *112
= 222 *7 5 *112
Total number of prime factors=22+5+2=29

8.Which of the following numbers s divisible by 3?
a.541326
b.5967013

Solution: a. Sum of digits in 541326=5+4+1+3+2+6=21 divisible by 3.
b. Sum of digits in 5967013=5+9+6+7+0+1+3=31 not divisible by 3.

9.What least value must be assigned to * so that th number 197*5462 is
divisible by 9?

Solution: Let the missing digit be x
Sum of digits = (1+9+7+x+5+4+6+2)=34+x
For 34+x to be divisible by 9 , x must be replaced by 2
The digit in place of x must be 2.

10.What least number must be added to 3000 to obtain a number exactly
divisible by 19?

Solution:On dividing 3000 by 19 we get 17 as remainder
Therefore number to be added = 19-17=2.

11.Find the smallest number of 6 digits which is exactly divisible by 111?

Solution:Smallest number of 6 digits is 100000
On dividing 10000 by 111 we get 100 as remainder
Number to be added =111-100=11.
Hence,required number =10011.

12.On dividing 15968 by a certain number the quotient is 89 and the remainder
is 37.Find the divisor?

Solution:Divisor = (Dividend-Remainder)/Quotient
=(15968-37) / 89
=179.

13.A number when divided by 342 gives a remainder 47.When the same number
is divided by 19 what would be the remainder?

Solution:Number=342 K + 47 = 19 * 18 K + 19 * 2 + 9=19 ( 18K + 2) + 9.
The given number when divided by 19 gives 18 K + 2 as quotient and 9 as
remainder.
                                                       

14.A number being successively divided by 3,5,8 leaves remainders 1,4,7
respectively. Find the respective remainders if the order of
divisors are reversed?

Solution:Let the number be x.

3 x 5 y - 1 8 z - 4 1 - 7 z=8*1+7=15
y=5z+4 = 5*15+4 = 79
x=3y+1 = 3*79+1=238
Now
8 238
5 29 - 6
3 5 - 4
1 - 2
Respective remainders are 6,4,2.

15.Find the remainder when 231 is divided by 5?

Solution:210 =1024.unit digit of 210 * 210 * 210 is 4 as
4*4*4 gives unit digit 4
unit digit of 231 is 8.
Now 8 when divided by 5 gives 3 as remainder.
231 when divided by 5 gives 3 as remainder.

16.How many numbers between 11 and 90 are divisible by 7?

Solution:The required numbers are 14,21,28,...........,84
This is an A.P with a=14,d=7.
Let it contain n terms
then T =84=a+(n-1)d
=14+(n-1)7
=7+7n
7n=77 =>n=11.

17.Find the sum of all odd numbers up to 100?

Solution:The given numbers are 1,3,5.........99.
This is an A.P with a=1,d=2.
Let it contain n terms 1+(n-1)2=99
=>n=50
Then required sum =n/2(first term +last term)
=50/2(1+99)=2500.

18.How many terms are there in 2,4,6,8..........,1024?

Solution:Clearly 2,4,6........1024 form a G.P with a=2,r=2
Let the number of terms be n
then 2*2 n-1=1024
2n-1 =512=29
n-1=9
n=10.

19.2+22+23+24+25..........+28=?

Solution:Given series is a G.P with a=2,r=2 and n=8.
Sum Sn=a(1-r n)/1-r=Sn=2(1-28)/1-2.
=2*255=510.

20.A positive number which when added to 1000 gives a sum ,
which is greater than when it is multiplied by 1000.The positive integer is?
a.1 b.3 c.5 d.7

Solution:1000+N>1000N
clearly N=1.

21.The sum of all possible two digit numbers formed from three
different one digit natural numbers when divided by the sum of the
original three numbers is equal to?
a.18 b.22 c.36 d. none

Solution:Let the one digit numbers x,y,z
Sum of all possible two digit numbers=
=(10x+y)+(10x+z)+(10y+x)+(10y+z)+(10z+x)+(10z+y)
= 22(x+y+z)
Therefore sum of all possible two digit numbers when divided by sum of
one digit numbers gives 22.

22.The sum of three prime numbers is 100.If one of them exceeds another by
36 then one of the numbers is?
a.7 b.29 c.41 d67.

Solution:x+(x+36)+y=100
2x+y=64
Therefore y must be even prime which is 2
2x+2=64=>x=31.
Third prime number =x+36=31+36=67.

23.A number when divided by the sum of 555 and 445 gives two times
their difference as quotient and 30 as remainder .The number is?
a.1220 b.1250 c.22030 d.220030.

Solution:Number=(555+445)*(555-445)*2+30
=(555+445)*2*110+30
=220000+30=220030.

24.The difference between two numbers s 1365.When the larger number is
divided by the smaller one the quotient is 6 and the remainder is 15.
The smaller number is?
a.240 b.270 c.295 d.360

Solution:Let the smaller number be x, then larger number =1365+x
Therefore 1365+x=6x+15
5x=1350 => x=270
Required number is 270.

25.In doing a division of a question with zero remainder,a candidate
took 12 as divisor instead of 21.The quotient obtained by him was 35.
The correct quotient is?
a.0 b.12 c.13 d.20

Solution:Dividend=12*35=420.
Now dividend =420 and divisor =21.
Therefore correct quotient =420/21=20.

PROGRESSION

A succession of numbers formed and arranged in a definite order according
to certain definite rule is called a progression.

1.Arithmetic Progression:-If each term of a progression differs from its
preceding term by a constant.
This constant difference is called the common difference of the A.P.
The n th term of this A.P is Tn=a(n-1)+d.
The sum of n terms of A.P Sn=n/2[2a+(n-1)d].

xImportant Results:

a.1+2+3+4+5......................=n(n+1)/2.
b.12+22+32+42+52......................=n(n+1)(2n+1)/6.
c.13+23+33+43+53......................=n2(n+1)2/4

2.Geometric Progression:-A progression of numbers in which every
term bears a constant ratio with ts preceding term.
i.e a,a r,a r2,a r3...............
In G.P Tn=a r n-1
Sum of n terms Sn=a(1-r n)/1-r

Tests of divisibility





A number is divisible by 2 if its last digit is also (i.e. 0,2,4,6 or 8).




A number is divisible by 3 if the sum of its digits is also. Example: 534: 5+3+4=12 and 1+2=3 so 534 is divisible by 3.




A number is divisible by 5 if the last digit is 5 or 0.




 .




Let L = Last digit, M= Leading truncated number with last digit removed

Test for divisibility by 7. Double the last digit and subtract it from the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 7, then so was the original number....| M - 2L | should be divisible by 7...repeat this till you get some easy number.
Apply this rule over and over again as necessary. Example: 826. Twice 6 is 12. So take 12 from the truncated 82. Now 82-12=70. This is divisible by 7, so 826 is divisible by 7 also.




There are similar rules for the remaining primes under 40, i.e. 11,13, 17,19,23,29,31,37,41,43 and 47.




Test for divisibility by 11. Subtract the last digit from the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 11, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 19151--> 1915-1 =1914 -->191-4=187 -->18-7=11, so yes, 19151 is divisible by 11.




| M - L | is divisible by 11.

Test for divisibility by 13. Add four times the last digit to the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 13, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 50661-->5066+4=5070-->507+0=507-->50+28=78 and 78 is 6*13, so 50661 is divisible by 13. | M + 4L | is divisible by 13.

Test for divisibility by 17. Subtract five times the last digit from the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 17, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 3978-->397-5*8=357-->35-5*7=0. So 3978 is divisible by 17.




| M - 5L | is divisible by 17.

Test for divisibility by 19. Add two times the last digit to the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 19, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




EG: 101156-->10115+2*6=10127-->1012+2*7=1026-->102+2*6=114 and 114=6*19, so 101156 is divisible by 19.




| M + 2L | is divisible by 19.

Test of divisibility learning way


If you want you can stop here.However, I have extended the list up to 50.





Test for divisibility by 23. Add seven times the last digit to the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 23, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 17043-->1704+7*3=1725-->172+7*5=207-->20+7*7=69 which is 3*23, so 17043 is also divisible by 23.




Test for divisibility by 29. Add three times the last digit to the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 29, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 15689-->1568+3*9=1595-->159+3*5=174-->17+3*4=29, so 15689 is also divisible by 29.




Test for divisibility by 31. Subtract three times the last digit from the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 31, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 7998-->799-3*8=775-->77-3*5=62 which is twice 31, so 7998 is also divisible by 31.




Test for divisibility by 37. This is (slightly) more difficult, since it perforce uses a double-digit multiplier, namely eleven. People can usually do single digit multiples of 11, so we can use the same technique still. Subtract eleven times the last digit from the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 37,  then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 23384-->2338-11*4=2294-->229-11*4=185 which is five times 37, so 23384 is also divisible by 37.




Test for divisibility by 41. Subtract four times the last digit from the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 41, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 30873-->3087-4*3=3075-->307-4*5=287-->28-4*7=0, remainder is zero and so 30873 is also divisible by 41.




Test for divisibility by 43. Now it starts to get really difficult for most people, because the multiplier to be used is 13, and most people cannot recognise even single digit multiples of 13 at sight. You may want to make a little list of 13*N first. Nevertheless, for the sake of completeness, we will use the same method. Add thirteen times the last digit to the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 43, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 3182-->318+13*2=344-->34+13*4=86 which is recognisably twice 43, and so 3182 is also divisible by 43.




We can also do following:, since we are working to modulo43, instead of adding factor 13 times the last digit, we can subtract 30 times it, because 13+30=43.




Finally, the Test for divisibility by 47. This too is difficult for most people, because the multiplier to be used is 14, and most people cannot recognise even single digit multiples of 14 at sight. You may want to make a little list of 14*N first. Nevertheless, for the sake of completeness, we will use the same method. Subtract fourteen times the last digit from the remaining leading truncated number. If the result is divisible by 47, then so was the first number. Apply this rule over and over again as necessary.




Example: 34827-->3482-14*7=3384-->338-14*4=282-->28-14*2=0 , remainder is zero and so 34827 is divisible by 47.




Why d we sometimes say ADD and for other primes say SUBTRACT, and where from the apparently arbitrary factors come from. So let us do some algebra to show the method in my madness.




We know that recursive divisibility test of number N as f-M*r where f are the front digits of N, r is the rear digit of N and M is some multiplier. And we want to see if N is divisible by some prime P. We need a method to work out the values of M. What you do is to calculate (mentally) the smallest multiple of P which ends in a 9 or a 1. If it's a 9 we are going to ADD, if it's a 1 we are going to SUBTRACT later. Then we will use the leading digit(s) of the multiple as our multiplier M.




Example for P=17 : three times 17 is 51 which is the smallest multiple of 17 that ends in a 1 or 9. Since it's a 1 we are going to SUBTRACT later. The leading digit is a 5, so we are going to SUBTRACT five times the remainder r. The algorithm was stated above. Now let's do the algebraic proof. Writing N=10f+r, we can multiply by -5 (as shown in the example for 17), getting -5N=-50f-5r. Now we add 51f to both sides (because 51 was the smallest multiple of P=17 to end in a 1 or a 9), giving one f (which we want), so 51f-5N=f-5r. Now if N is divisible by P (here P=17), we can substitute to get 51f-5*17*x=f-5r and rearrange the left side as 17*(3f-5x)=f-5r and therefore f-5r is a multiple of P=17 also. Q.E.D.








Allegations

Important Facts and Formula:
1.Allegation:It is the rule that enables us to find the
ratio in which two of more
ingredients at the given price must be
mixed to produce a mixture of a desired price.

2.Mean Price:The cost price of a unit quantity of the mixture
is called the mean price.

3.Rule of Allegation:If two ingredients are mixed then
Quantity of Cheaper / Quantity of Dearer =
(C.P of Dearer – Mean Price) /(Mean Price–C.P of Cheaper).

C.P of a unit quantity of cheaper(c)    C.P of unit quantity of dearer(d)


Mean Price(m)

(d-m) (m-c)

Cheaper quantity:Dearer quantity = (d-m):(m-c)

4.Suppose a container contains x units of liquid from which y units
are taken out and replaced by water. After n operations the
quantity of pure liquid = x (1 – y/x)n units.